Skok na glavno vsebino

Milijarda podatkov v podatkovni bazi SiStat

Trenutno ste v Izberi podatke

Stopnja tveganja revščine pred socialnimi transferji, kohezijski regiji, Slovenija, letno

Izbira kategorij

Kontakt
Statistični urad RS, T: (01) 241 64 04, E: gp.surs@gov.si
Zadnja objava
19. 3. 2025
Enota
% oseb, število oseb
Vir
Statistični urad Republike Slovenije
Zdaj ste prišli na stran Izberite spremenljivko. Na tej strani lahko izberete spremenljivke in vrednosti, ki jih želite prikazati v tabeli. Spremenljivka je lastnost statistične enote. Stran je razdeljena na več polj, po eno za vsako spremenljivko, v katerih lahko izberete vrednosti tako, da s klikom označite eno ali več vrednosti. Vedno se začne s statistično spremenljivko, ki je glavna vrednost, ki se šteje v tabeli.

Izbrane kategorije: 0 od 2

Neobvezni izbor
Označi vse
Stopnja tveganja revščine (% oseb)
Število oseb pod pragom tveganja revščine
Število izbranih podatkovnih polj je: 1
Največje dovoljeno število izbranih podatkovnih polj je 1.000.000.

Prikaz na zaslonu je omejen na največ 1.000 vrstic in 50 stolpcev.

Število izbranih podatkovnih polj presega največje dovoljeno število, tj. 1.000.000. Če želite shraniti vse podatke iz tabele, kliknite na gumb “O tabeli” na vrhu strani in prenesite celotno datoteko v formatu Px.

Opozorila

STOPNJA TVEGANJA REVŠČINE je odstotek oseb, ki živijo v gospodinjstvih z ekvivalentnim (neto) razpoložljivim dohodkom, nižjim od praga tveganja revščine. PRAG TVEGANJA REVŠČINE se določi (izračuna) kot 60 % mediane ekvivalentnega (neto) razpoložljivega dohodka vseh gospodinjstev. Za izračun EKVIVALENTNEGA DOHODKA (dohodka na ekvivalentnega odraslega člana gospodinjstva) se uporablja prilagojeno OECD-jevo ekvivalenčno lestvico. Lestvica daje prvemu odraslemu članu utež 1, otrokom, mlajšim od 14 let, utež 0,3, drugim članom, starim 14 ali več let, pa utež 0,5.Osnovna stopnja tveganja revščine je stopnja tveganja revščine po socialnih transferjih, ko so tudi vsi socialni transferji vključeni v dohodek. STOPNJA TVEGANJA REVŠČINE PRED SOCIALNIMI TRANSFERJI je izračunana glede na isti prag tveganja revščine kot stopnja tveganja revščine, le da od dohodka odštejemo socialne transferje. Izračunana je na dva načina, odvisno od tega, ali pokojnine štejemo med socialne transferje ali ne. Tako od celotnega dohodka enkrat odštejemo »družinske prejemke, invalidske pokojnine in druge socialne prejemke«, drugič pa »socialne transferje, vključno z vsemi (starostnimi in družinskimi) pokojninami«.DOHODEK PRED SOCIALNIMI TRANSFERJI je (neto) razpoložljivi dohodek gospodinjstva, od katerega odštejemo socialne transferje (npr. denarno nadomestilo za primer brezposelnosti, nadomestilo za čas bolniške odsotnosti z dela, štipendijo, otroški dodatek, porodniško nadomestilo, posvojiteljsko nadomestilo, dodatek za nego in varstvo otroka, pomoč ob rojstvu otroka, dodatek za veliko družino, nadomestilo za očetovski dopust, starševski dodatek, denarno socialno pomoč, dodatek za pomoč in postrežbo, subvencijo za najemnino, invalidske pokojnine, starostne pokojnine, družinske pokojnine).

LETO

Kazalnike dohodka, revščine in socialne izključenosti objavljamo za leto, v katerem se izvede raziskovanje Življenjski pogoji (SILC), podatki o dohodku za izračun teh kazalnikov pa so iz leta pred tem, tj. iz leta pred izvedbo raziskovanja SILC. Z raziskovanjem EU-SILC za leto 2022 se je nekoliko spremenila metodologija izračuna dohodka pred socialnimi transferji, zato podatki za ta kazalnik od leta 2022 naprej niso povsem primerljivi s podatki za pretekla leta.

MERITVE

Število oseb pod pragom tveganja revščine

Nekateri seštevki se zaradi zaokroževanja ne ujemajo.
Dodatna pojasnila
Metodološka pojasnila

KOHEZIJSKA REGIJA

Podatki so teritorialno razvrščeni po Klasifikaciji statističnih teritorialnih enot v Evropski uniji (The Classification of Territorial Units for Statistics) – NUTS (opis in pojasnila), raven NUTS 2. Podatki o spremembah posameznih kohezijskih regij so dostopni tudi na povezavi.