Milijarda podatkov v podatkovni bazi SiStat

Na vrh strani
Trenutno ste v Izberi podatke

Število podjetij z 10 ali več zaposlenimi in samozaposlenimi po uporabi tehnologije umetne inteligence ter dejavnosti (SKD 2008), Slovenija, večletno

Izbira kategorij

Statistični urad RS, T: (01) 241 64 04, E: gp.surs@gov.si
5. 12. 2024
število
Statistični urad Republike Slovenije
Zdaj ste prišli na stran Izberite spremenljivko. Na tej strani lahko izberete spremenljivke in vrednosti, ki jih želite prikazati v tabeli. Spremenljivka je lastnost statistične enote. Stran je razdeljena na več polj, po eno za vsako spremenljivko, v katerih lahko izberete vrednosti tako, da s klikom označite eno ali več vrednosti. Vedno se začne s statistično spremenljivko, ki je glavna vrednost, ki se šteje v tabeli.
Obvezni izbor

Izbrane kategorije: 0 od 3

Obvezni izbor

Izbrane kategorije: 0 od 9

Obvezni izbor
Polje za iskanje določenih kategorij na seznamu. Primeri spremenljivk ki jih lahko iščete: SKD Dejavnost – SKUPAJ , Proizvodne dejavnosti (dejavnosti C–F) , Storitvene dejavnosti (dejavnosti G–S) ,

Izbrane kategorije: 0 od 21

Število izbranih podatkovnih polj je:
Največje dovoljeno število izbranih podatkovnih polj je 1.000.000.

Prikaz na zaslonu je omejen na največ 1.000 vrstic in 50 stolpcev.

Število izbranih podatkovnih polj presega največje dovoljeno število, tj. 1.000.000. Če želite shraniti vse podatke iz tabele, kliknite na gumb “O tabeli” na vrhu strani in prenesite celotno datoteko v formatu Px.

Opozorila

Vsote se zaradi zaokroževanja včasih ne ujemajo.

UPORABA TEHNOLOGIJE UMETNE INTELIGENCE

1.1 Tehnologija za analizo pisanega jezika (besedilno rudarjenje)

Besedilno rudarjenje je postopek, pri katerem se velike količine besedila pretvorijo v uporabne informacije za različne namene. Primer take tehnologije je obdelava naravnega jezika (NLP – Natural Language Processing).

1.2 Tehnologija za pretvarjanje govorjenega jezika v strojno berljiv format (prepoznavanje govora)

Sem spada med drugim uporaba digitalnih asistentov, kot so Google Voice, Amazon Alexa, Microsoft Cortana, Apple Siri.

1.3 Tehnologija za generiranje pisanega ali govorjenega jezika (generiranje naravnega jezika)

Te tehnologije omogočajo prepoznavanje govora, prevajanje iz enega jezika v drugega (npr. Googlov prevajalnik). Uporablja se lahko za avtomatizirano pisanje dokumentov, npr. za opise izdelkov, beležke za sestanke in drugo (sproten prepis). Primer uporabe je tudi pogovorni robot (chatbot), ki deluje na podlagi umetne inteligence in omogoča komuniciranje s strankami v obliki besedilnih sporočil na podlagi metod, kot so generiranje naravnega jezika in strojno učenje.

1.4 Tehnologija za prepoznavanje predmetov ali oseb na podlagi slike, npr. prepoznava izdelka, prstnega odtisa, obraza, objekta, videoposnetka

Primeri so: računalniški vid, ki zajame, obdeluje, analizira in razlaga slike, strojni vid, ki omogoča prepoznavanje izdelkov, nadzorovanje kakovosti izdelkov, videoanalitika.

1.5 Strojno učenje (npr. globoko učenje) za analiziranje podatkov

Strojno učenje je metoda, pri kateri se z algoritmi ustvari model (npr. odločitvena drevesa, regresijski model), ki se uporablja za analizo podatkov ali napovedovanje. Uporablja se npr. v priporočilnih sistemih pri spletni prodaji, pri dinamičnem prilagajanju cen, pri prediktivnem vzdrževanju, napredni analitiki za napoved prodaje, za optimizacijo distribucije, zalog, za odkrivanje in preprečevanje kibernetskih napadov.

1.6 Tehnologija za avtomatizacijo različnih delovnih tokov ali za pomoč pri odločanju (robotska avtomatizacija procesov, ki uporablja umetno inteligenco)

Inteligentna avtomatizacija (robotska avtomatizacija procesov – RPA, ki temelji na umetni inteligenci), je rešitev, pri kateri se s pomočjo programskih robotov avtomatizirajo poslovni procesi, npr. odpiranje elektronske priponke, skeniranje cen s spletnih strani.

1.7 Tehnologija, ki omogoča fizično gibanje strojev z avtonomnim odločanjem na podlagi opazovanja okolice, npr. avtonomni roboti, samovozeča vozila, avtonomni droni

Sem spadajo na primer roboti, ki uporabljajo strojno učenje, ali samovozeča vozila, ki za varno vožnjo uporabljajo kombinacijo strojnega učenja in računalniškega vida. Avtonomni roboti so inteligentni stroji, ki lahko sami opravljajo naloge, npr. v skladiščih.
Povezane vsebine:
- Metodološka pojasnila