Milijarda podatkov v podatkovni bazi SiStat

Povzetek statistike voda (1000 m3), Slovenija, letno
Za prikaz tabele izberite vrednosti, ki jih želite prikazati, in želeni način prikaza. Navodilo za označevanje izbora

Za dimenzije, označene z CtrlVariableSelectorEliminationTooltip, morate izbrati najmanj eno vrednost v vsakem oknu.

VRSTA VODE

Skupaj: 13 | izbranih:

Išči

LETO CtrlVariableSelectorEliminationTooltip

Skupaj: 10 | izbranih:

Išči


Število izbranih podatkovnih polj je:(največje dovoljeno število izbranih podatkovnih polj je 1.000.000)

Prikaz na zaslonu je omejen na največ 1.000 vrstic in 150 stolpcev.


Število izbranih podatkovnih polj je večje od največjega dovoljenega, tj. 1.000.000
Kontakt in informacije

Informacije

Zadnja objava
24. 10. 2023
Kontaktna oseba
Statistični urad RS, T: (01) 241 64 04, E: gp.surs@gov.si
Enota
1000 m3
Vir
Statistični urad Republike Slovenije
Opombe

Opombe



Nekateri seštevki se zaradi zaokroževanja ne ujemajo.
Namen objave podatkov je prikaz celovitega pregleda statističnih podatkov o uporabi vode v Sloveniji. Podatki prikazujejo količino načrpane, dobavljene in odpadne vode na ravni Slovenije.
DEFINICIJE
Načrpane vode iz podzemnih vodnih virov:
– črpališča na vodonosnikih z intergranularno poroznostjo, studenci/vodnjaki, črpališča podzemne vode vodonosnikov z razpoklinsko poroznostjo, kraško/razpoklinsko poroznostjo ali mešano poroznostjo;
– izviri podzemne vode, ki ne zajemajo hkrati tudi površinskega dotoka (kraški izviri, izviri na stikih bolj prepustnih s slabo prepustnimi ali neprepustnimi plastmi, studenci z gravitacijskim dotokom vode);
– izviri podzemne vode s površinskim dotokom (izviri podzemne vode, v katere priteka še površinska voda).
Načrpane vode iz površinskih vodnih virov:
– tekoče vode (reke, potoki), naravna jezera, umetni zbiralniki vode, umetne bogatitve.
Javni vodovod: sistem objektov pod enotnim nadzorom in pod enotno upravo, ki naselje preskrbuje z vodo iz centralnega vodnega vira.
Količina vode, zajete v sistem javnega vodovoda: količina vode, ki je na razpolago uporabnikom (brez prelivov).
Količina vode, izgubljene v sistem javnega vodovoda: količina vode, ki se med dobavo izgubi zaradi slabo vzdrževanih omrežij.
Količina dobavljene, vendar neobračunane vode: količina vode, ki je bila iz sistema javnega vodovoda odvzeta, ne pa tudi obračunana. Navadno so to odvzemi iz hidrantov za potrebe gasilcev, čiščenje ulic itd. Podatek se lahko tudi oceni.
Odpadna (onesnažena) voda: voda, ki se po uporabi ali kot posledica padavin onesnažena odvaja neposredno v vode ali po kanalizaciji. Odpadna voda je lahko komunalna, tehnološka/industrijska ali padavinska odpadna voda.
Neprečiščene odpadne vode: odpadne vode, ki se izpuščajo v okolje, ne da bi bile pred tem prečiščene v čistilnih napravah. Odvajajo se (posredno ali neposredno) v podzemne vode, vodotoke, akumulacije, jezera in morje.
Prečiščene odpadne vode: odpadne vode, ki se pred izpustom očistijo v čistilni napravi. Postopek čiščenja odpadnih voda lahko obsega mehanske, kemične ali biološke postopke ali njihove kombinacije, odvisno od zahtevanih standardov čiščenja.
Padavinska odpadna voda: voda, ki kot posledica meteornih padavin odteka iz utrjenih, tlakovanih ali z drugim materialom prekritih površin v vode ali se odvaja v javno kanalizacijo (ali v tla).

Povezane vsebine:
- Metodološka pojasnila - VOD-K
- Metodološka pojasnila - VOD-N
- Metodološka pojasnila - VOD-UVI
- Metodološka pojasnila - VOD-V
LETO
Zaradi spremembe enega od podatkovnih virov podatki o odpadni vodi za leto 2016 niso popolnoma primerljivi s prejšnjimi leti.
Pri podatkovnem viru Javna kanalizacija (VOD-K) se je spremenil vir podatkov, ta pa zajema večje število poročevalskih enot, kot jih je zajemal prejšnji vir podatkov. Hkrati ni mogoče več ločiti količine padavinske odpadne vode od preostalih odpadnih voda. Padavinska odpadna voda je namreč delno upoštevana v podatkih o prečiščeni, delno v podatkih o neprečiščeni odpadni vodi.